نشريه

آثار - منابع

عضويت

ارتباط با ما

جستجو

  • اميرالمومنين(عليه السلام): «فضيلت وبرتري عمل به اخلاصي است که در آن است.»
  • اميرالمومنين(عليه السلام): «مومن سه نشانه دارد : راستي ،يقين و آرزوي کوتاه »
  • اميرالمومنين(عليه السلام): «هر کس که سخن خدا را راهنماي خود بگيرد ، به استوارترين راه ها هدايت مي شود نهج البلاغه خطبه 147»
  • اميرالمومنين(عليه السلام): « اگر خلوص داشته باشي به رستگاري مي رسي.»
  • اميرالمومنين(عليه السلام): « هر چيزي نيازمند عقل است و عقل نياز به ادب دارد.»

مشمولان دريافت کارت 10 ميليون توماني

روزنامه دنياي اقتصاد: دولت در راستاي تحريک تقاضا در بازار، دو طرح فروش خودرو با تسهيلات 25 ميليون توماني و کارت‌هاي اعتباري 10 ميليون توماني براي خريد کالاي مصرفي بادوام ايراني را از اوايل هفته گذشته در دستور کار خود قرار داد.دو طرحي که يکي با گذشت کمتر از يک هفته اجراي آن به پايان رسيد و ديگري هنوز در پيچ و خم کارهاي اداري به مرحله اجرا نرسيده است.

 استقبال بيش از 100 هزار نفر از طرح خريد خودرو موجب شد تا در کمتر از يک هفته سايت خودروسازان يکي يکي بسته شود و با اين شرايط مي‌توان گفت پيش از موعد پيش‌بيني شده مهر اتمام به اين طرح زده شد؛ اما نحوه اجراي طرح کارت‌هاي اعتباري 10 ميليون توماني خريد کالاي مصرفي بادوام ايراني هنوز با ابهامات زيادي همراه است.

سياست جديد دولت با هدف «تحريک تقاضا» و «برون رفت از تنگناي اعتباري» در سه حوزه «سياست‌هاي پولي»، «سياست‌هاي مالي» و «سياست‌هاي اعتباري» تهيه شد تا به اين طريق رکودي که گريبان بازار و توليد را گرفته است، پايان يابد. روندي که فعالان صنعتي اميدوارند با اجرايي شدن آن انبارهاي انباشته از کالا، خالي شود و بخش توليد مجددا رونق گيرد. اميدي که با اجراي طرح فروش خودرو با تسهيلات 25 ميليون توماني، خالي شدن انبار خودروسازان تا حدودي محقق شد؛ اما در مقابل گروهي که مشمول طرح کارت‌هاي اعتباري 10 ميليون توماني مي‌شوند، همچنان در انتظار صدور کارت‌هاي اعتباري هستند.

 براساس آخرين خبر اعلام شده، کارت‌هاي اعتباري 10 ميليون توماني از روز دوشنبه جاري به دست متقاضيان مرحله اول مي‌رسد و از زمان توزيع کارت، شرايط براي خريد کالا فراهم خواهد شد. گسترده بودن فروشندگان کالاهاي مشمول کارت‌هاي اعتباري يکي از مشکلاتي است که برخي از مسوولان طولاني شدن روند اجراي اين طرح را به آن نسبت مي‌دهند. از سوي ديگر، هنوز ليست توليدکنندگان متقاضي براي شرکت در اين طرح نيز نهايي نشده که اين امر نيز بر روند اجراي اين طرح اثر مي‌گذارد.

 با اين شرايط مي‌توان گفت اجراي طرح کارت‌هاي اعتباري 10 ميليون توماني کالا با چالش‌هايي مواجه است که فروش خودرو با تسهيلات 25 ميليون توماني از آن معاف بود. ابهامات موجود در نحوه توزيع کارت‌هاي اعتباري 10 ميليون توماني براي خريد کالاي مصرفي بادوام ايراني و زمان اجراي اين طرح، موجب شد تا به منظور رفع اين ابهامات «دنياي اقتصاد» با مجتبي خسروتاج، قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت و سخنگوي اين وزارتخانه گفت‌وگويي داشته باشد که در ادامه مي‌خوانيد.

فاز اول طرح کارت‌هاي اعتباري 10 ميليون توماني خريد کالا از هفته گذشته با اعلام مشخصات کالاها و نمايندگي‌هاي فروش آغاز شد؛ اما هنوز اين پرسش براي مشمولان اين طرح وجود دارد که براي ارائه درخواست خود چگونه بايد اقدام کنند؟

مشمولان دريافت کارت‌هاي اعتباري 10 ميليون توماني بايد در انتظار اطلاعيه سازمان‌هاي مربوطه خود باشند و نيازي نيست که براي ارائه درخواست به صورت مستقيم به بانک‌هاي عامل مراجعه کنند.

با توجه به اينکه نيازي به مراجعه حضوري در بانک‌ها نيست، مشمولان طرح براي دريافت کارت بايد چه اقدامي کنند؟

در ابتدا دستگاه‌هاي دولتي براساس برنامه‌ريزي صورت گرفته با بانک‌هايي که حقوق کارکنان را از طريق آن پرداخت مي‌کنند وارد مذاکره شده و پس از پايان مذاکره و تعيين اعتباري سنجي طي اطلاعيه‌اي کارکنان را در جريان دريافت کارت اعتباري قرار داده و به اين ترتيب متقاضيان مي‌توانند با مراجعه به بخش مرتبط در سازمان نسبت به تکميل فرم درخواست اقدام کنند.

با اين شرايط هيچ نيازي به مراجعه حضوري متقاضيان دريافت کالا به بانک‌هاي عامل نيست؟

مراجعه متقاضيان دريافت کالا به بانک‌هاي عامل فقط در مرحله نهايي صورت مي‌گيرد. به اين شکل که پس از تکميل ليست متقاضيان دريافت کارت اعتباري، سازمان مرتبط ليست متقاضيان را به بانک اعلام کرده و پس از صدور کارت، متقاضيان براي احراز هويت به بانک مراجعه کرده و با بانک قراردادي مبني بر رقم تسهيلات دريافتي و نحوه بازپرداخت آن منعقد و کارت اعتباري خود را دريافت مي‌کنند. روش پيش‌‌بيني شده موجب مي‌شود تا از ازدحام جمعيت در بانک‌ها جلوگيري شود و روند اعطاي تسهيلات آسان شود.

مدت زمان انتظار دريافت کارت اعتباري چه ميزان است؟

از زمان اعلام ليست متقاضيان به بانک‌هاي عامل صدور کارت اعتباري دو تا سه روز زمان مي‌برد و پس از صدور کارت بانک از طريق پيام کوتاه متقاضي را درجريان صدور کارت اعتباري قرار مي‌دهد.

از چه زماني شرايط براي خريد از طريق کارت‌هاي اعتباري فراهم مي‌شود؟


کارت‌ها از زمان تحويل به متقاضيان، قابليت خريد در مراکز فروش حضوري و اينترنتي مشخص شده را دارند، براي دارندگان کارت در هر ماه شمسي و متناسب با زمان صدور کارت، صورت‌حسابي از طريق پيامک ارسال مي‌شود که شامل ريز اقلام خريد در هر دوره به علاوه مجموع تسهيلات اعطايي قبلي است. مشتريان مي‌توانند با اطلاعات پيامک فوق، نسبت به بازپرداخت اقساط تسهيلات خود همانند ساير قبوض خدماتي اقدام کنند.

در مرحله اول چه گروه‌هايي مشمول طرح مي‌شوند؟

به منظور جلوگيري از تجمع متقاضيان مقرر شده که طرح به صورت مرحله به مرحله اجرا شود و در مرحله اول نيز مقرر شده تا فرهنگيان و صندوق‌هاي بازنشستگي مشمول طرح شوند.

آيا اعتبار سنجي براي فرهنگيان و بازنشستگان صندوق‌هاي بازنشستگي به اتمام رسيده است؟

در اين خصوص اطلاعات کامل ندارم، اما تا آنجا که در جريان هستم وزارت آموزش و پرورش رايزني با بانک ملي که حقوق فرهنگيان از طريق آن پرداخت مي‌شود را هفته گذشته آغاز کرده بود و در اين خصوص مشکلي وجود نداشت. علاوه بر وزارت آموزش و پرورش، صندوق بازنشستگي نيز مذاکرات با بانک رفاه براي دريافت کارت اعتباري براي متقاضيان را آغاز کرده بود.

ساير گروه‌ها چه زماني به طرح اضافه خواهند شد؟

زمان ورود گروه‌هاي مختلف به ميزان تقاضا و اعتبارسنجي که صورت مي‌گيرد بستگي دارد؛ به همين دليل نمي‌توان زماني براي اعلام ورود ساير گروه‌ها به طرح خريد اقساطي کالاي ايراني ارائه کرد.

آيا کارت‌هاي اعتباري 10 ميليون توماني براي خريد کالاي مصرفي بادوام ايراني مشمول کارگران نيز خواهد شد؟

در مرحله اول اعطاي کارت اعتباري به گروه‌هايي که اعتبارسنجي از آنها آسان‌تر است، صورت خواهد گرفت و پس از آن کارت اعتباري به ساير گروه‌هايي که شرايط براي اعتبار سنجي از آنها سخت است، تعلق خواهد گرفت. در اين خصوص مي‌توان به اصناف اشاره کرد. اين گروه از بانک‌هاي عامل حقوقي دريافتي نمي‌کنند؛ با اين حال اعتبار‌سنجي اين گروه با توجه به خوش‌حسابي آنها صورت خواهد گرفت.

با توجه به اينکه زمان اعلام ساير گروه‌ها براي ارائه درخواست مشخص نيست اين نگراني در ميان متقاضيان وجود دارد که مدت زمان در نظر گرفته شده (6 ماه) به اتمام برسد در اين خصوص چه اقدامي صورت خواهيد داد؟

مدت زمان پيش‌بيني شده براي طرح فروش اقساطي خودرو 6 ماه بود؛ اما براي صدور کارت اعتباري 10 ميليون توماني خريد کالا، مدت زمان مشخصي پيش‌بيني نشده است.

کارت‌هاي صادر شده چه ميزان اعتبار دارند؟


اعتبار کارت‎هاي اعتباري يکساله است؛ اما مدت زمان خريد با کارت بستگي به بانک عامل دارد. از سوي ديگر براساس اين طرح هر ميزان اقساط بازپرداخت شود به همان اندازه به اعتبار کارت اضافه مي‌شود که با اين شرايط مي‌توان گفت کارت‌هاي صادر شده يک بار مصرف نيستند.2012-2004 @ حقوق مطالب، تصاوير و طرح قالب براي سايت انجمن مطالعات اجتماعي حوزه علميه قم محفوظ است