نشريه

آثار - منابع

عضويت

ارتباط با ما

جستجو

  • اميرالمومنين(عليه السلام): «فضيلت وبرتري عمل به اخلاصي است که در آن است.»
  • اميرالمومنين(عليه السلام): «مومن سه نشانه دارد : راستي ،يقين و آرزوي کوتاه »
  • اميرالمومنين(عليه السلام): «هر کس که سخن خدا را راهنماي خود بگيرد ، به استوارترين راه ها هدايت مي شود نهج البلاغه خطبه 147»
  • اميرالمومنين(عليه السلام): « اگر خلوص داشته باشي به رستگاري مي رسي.»
  • اميرالمومنين(عليه السلام): « هر چيزي نيازمند عقل است و عقل نياز به ادب دارد.»

معرفي و بررسي دانشنامه فاطمي (س)

به گزارش خبرنگار آيين و انديشه خبرگزاري فارس، نشست «معرفي و بررسي دانشنامه فاطمي(س)» 13 ارديبهشت ماه با سخنراني حجت‌الاسلام فاضل حسامي از مؤلفان دانشنامه فاطمي و حجت‌الاسلام اکبر زراعتيان در سراي اهل قلم بيست و هفتمين نمايشگاه کتاب تهران مصلي امام خميني(ره) برگزار شد.

در ابتداي اين نشست حجت‌الاسلام فاضل حسامي با تشريح برخي بخش‌هاي پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي و بخش دانشنامه‌نگاري اين پژوهشگاه که در اين بخش دانشنامه فاطمي نيز منتشر شده است، توضيح داد: براي نگارش هر بخش اين دانشنامه از متخصصان حوزه‌ استفاده شده است، البته مباحث تاريخي در آن وجود ندارد؛ بلکه همه علمي است.

وي با اشاره به بازه زماني که براي طراحي دانشنامه در نظر گرفته شده بود و طرح اوليه آن در سال 83 تنظيم شد، افزود: شخصيت شناسي حضرت فاطمه(س)، زن و خانواده در اين دانشنامه مدنظر قرار گرفت، از سال 88 تا 91 بر مقالات اين دانشنامه بازنگري اساسي صورت گرفت.

حجت‌الاسلام حسامي با تشريح تفاوت بين مقالات معمولي و پژوهشي براي انتخاب در دانشنامه اظهار داشت: يک دانشنامه‌نگار بايد تمام منابع موجود و معتبر را در ذيل موضوع مورد نظر جستجو و تمام مطالب را در يک فرآيند تاريخي نگارش کند، دانشنامه‌نگاري يک کار منحصر به فرد و پرهزينه است و به همين دليل اگر دانشنامه‌اي توليد شد، سايرين به دنبال توليد مجدد آن نمي‌روند، چرا که به احتمال زياد کاري تکراري خواهد شد.

وي درباره موضوعات مختلف شش جلد دانشنامه فاطمي گفت: حيات، منزلت و شخصيت حضرت فاطمه(س)، حکمت و معارف علمي حضرت فاطمه(س)، زن و خانواده، مباحث حقوقي و مباحث اجتماعي زن و خانواده در اين دانشنامه ارائه شده است.

همچنين در اين مراسم اکبر زراعتيان مدير علمي ـ فني دانشنامه فاطمي(س) با اشاره به جايگاه دانشنامه‌ها در بين اهالي علم گفت: دانشنامه‌ها ابزار جديدي هستند که با آن گزارشي از علوم مختلف با رعايت جامعيت و آراء ارائه مي‌شود.

وي افزود: دانشنامه‌ها مختص کتاب يا فرق خاصي نيستند که اينها را دانشنامه آزاد يا مطلق مي‌‌گويند، در مقابلشان هم دانشنامه‌هايي نظير دانشنامه فاطمي(س) قرار دارد. ساختار مقالات دانشنامه‌اي با مقالات ديگر متفاوت است و به طور مثال برجسته‌ترين ويژگي اين گونه دانشنامه‌ها جامعيت آن‌ها است.2012-2004 @ حقوق مطالب، تصاوير و طرح قالب براي سايت انجمن مطالعات اجتماعي حوزه علميه قم محفوظ است